Past Debates

Home
Past Winners
Past Debates
Photos
Discussions
Philosophy Club
Contact Us

Past Debates

Winners indicated by BOLD type.

THURSDAY, OCTOBER 9, 2014

Scott Varagona--Mathematics
John Stewart--Administration
Samantha Webb--Literature
Stacy Bishop--Kinesiology
Jeremy Carlson--Law
Robert Barone--History

Steve Parker --Devil's Advocate


Debate Summary

THURSDAY, OCTOBER 10, 2013

Brett Noerager--Biology
Steve Parker--Sociology
Scott Varagona--Mathematics
Richmond West--Eastern Philosophy
Pearce Durst--Rhetoric
Kevin Hope--Devil's Advocate


Debate Summary

THURSDAY, OCTOBER 11, 2012

Kevin Hope--Physics
Andrew Battista--Alt-Ac
Claire Edwards--Communication Science & Disorders
Anthony Kelley--Philosophy
Bryn Chancellor--English/Creative Writing
Brett Noerager--Biology
Stephen Parker--Devil's Advocate

Debate Summary

THURSDAY, OCTOBER 13, 2011

Kevin Hope--Physics
Gregory L. Reece--Religious Studies
Stephen Craft--Business
Stephanie Batkie--Medieval Literature
Emily Gill--Costume Design

Debate Summary


THURSDAY, OCTOBER 14, 2010

Rosa Stoops--Foreign Languages
Kimberly Barrett
--Higher Education
Dan Deffenbaugh--Interdisciplinary Studies
Glee Whitsett--Elementary & Secondary Education
S
tephanie Batkie--Medieval Literature

Benton Tyler--Mathematics
Michelle Duran--Devil's Advocate

Debate Summary

THURSDAY, OCTOBER 8, 2009
First Repeat Discipline (Mathematics)
First Alumni Participant (non-faculty)
First Debate to be Twittered Live

Scott Turner--Political Science
Gary Packwood--Music
John Bawden--History
Cedric Norman--Alumni, Marketing, Communication Studies
Billy Clow--The Arts
Benton Tyler--Mathematics
Steven Parker--Devil's Advocate

Debate Summary

THURSDAY, OCTOBER 9, 2008
The Return to Palmer Auditorium

Philip C. Williams--University Presidency
Charlotte Daughhetee--Counseling
Rosemary Arneson--Information Sciences
Scott Turner--Political Science
Betsy Inglesby--English
David Callaghan--Theatre and Fine Arts

Debate Summary

THURSDAY, OCTOBER 11, 2007
First Case of Defending Champion Chickening Out
First Live Webcast
First Votes Cast by Text Message
First Victory by Devil's Advocate

Alexander Bruce—Literary Studies
Jim Day—History 
Michelle Duran-McLure—Art History
William Rupp—Business
Joe Walsh—Instruction
Philip C. Williams—College Administration
Jon Smith--Devil's Advocate

Debate Summary

THURSDAY, OCTOBER 12, 2006
First Participant from Administration
First Scantron vote-counting

Zack Foster-Culinary Arts
Jac Cole-Mathematics
Michelle Duran-McLure-Art History
Vladimir Rovinsky-Theater
Hollie Cost-Teacher Education
Philip C. Williams-University Presidency
Steve Parker-Devil's Advocate

Debate Summary


THURSDAY, OCTOBER 13, 2005
First non-Faculty Participant
First Devil's Advocate Appearance

Wilson Fallin-History
Jackie Nuby–Counseling, Leadership and Foundations
Carl Doerfler-Political Science
Sally Bell-Communication Arts
Eric Vaccarella-Foreign Languages
Zack Foster-Culinary Arts
Michael Patton-Devil's Advocate

Debate Summary

Thursday, October 21, 2004
First Debate held in Palmer Hall

Stephen Parker‑Sociology
Sherry Ford‑Communication Arts
Jon Smith‑English
Houston Byrd‑Chemistry
Jackie Nuby–Counseling, Leadership and Foundations
Wilson Fallin‑History

Debate Summary

 

Thursday, October 9, 2003
Switched to paper balloting

Michael Patton‑Philosophy
Jay Cofield‑Communication Arts
Matt Kenyon‑Art
Jack Hamilton‑Political Science
Rosemary Arneson‑Library Science
Stephen Parker‑Sociology

Debate Summary

 

Thursday, September 26, 2002
First Re-clap needed

Charlotte Daughhetee‑Counseling, Leadership and Foundations
Paul Preston‑Business Administration
David Callaghan‑Theater
Scott Meyer‑Art
Kristin Gilbert‑Psychology
Michael Patton‑Philosophy

Debate Summary

 

Thursday, September 27, 2001

Pennie Ticen‑English
Leonidas Donskis‑Interdisciplinary Studies
Stephen Parker‑Anthropology
Mark Holcombe‑‑Philosophy
Lauren McKay‑Education
Luke Hardt‑‑Theater

Debate Summary

 

Thursday, September 28,  2000

Mike Hardig‑Biology
Richard Emanuel‑Communication Arts
Greg Reece‑Philosophy/Religion
David Callaghan‑Theater
Steve Higley‑‑Geography
Pennie Ticen‑English

Debate Summary

 

Tuesday, September 28, 1999
First use of Sound Meter

Michael Sterner‑Mathematics
Maryann Zeanah‑Kinesiology
Kelly Jolley‑Philosophy (Auburn U.)
Stephen Parker‑Sociology
Jon Radwan ‑Communication Arts
Mike Hardig‑Biology

Debate Summary

 

Tuesday, October 6, 1998
The First Annual Life Raft Debate

Frank McCoy‑‑Art History
Scott Turner‑Political Science
Michael Patton‑Philosophy
Robert Barone‑‑History
Glenda Weathers‑English
Michael Sterner‑Mathematics

Debate Summary

 
 

 

 

 

Home | Past Winners | Past Debates | Photos | Discussions | Philosophy Club | Contact Us


For problems or questions regarding this website contact [pattonm@montevallo.edu].